Про цілющі води Миргорода і не тільки

У пошуках нових вражень ми інколи забуваємо про місця, що знаходяться зовсім поруч. І даремно! У Миргороді з надр тече вода з відмінними лікувальними властивостями. Тому його порівнюють з відомою оздоровницею Баден-Баден. У 2013 році на сесії Генеральної Асамблеї Всесвітньої Федерації Водолікування та Кліматолікування у Греції курорт «Миргород» удостоєний вищої відзнаки міжнародної спільноти фахівців – звання «Кращий курорт світу». І все це завдяки унікальному складу: місцева мінеральна використовується в лікуванні понад 100 захворювань. Про ці та інші тутешні принади повідаємо у черговій статті циклу присвяченого туристичним обʼєктам Полтавщини.

Миргородське родовище мінеральних вод насичується від гігантських запасів мінеральних солей глибоко під землею. Цілюща рідина потрапляє до міста-курорту вже понад сто років, завдячуючи місцевому земському лікарю Івану Зубковському. У 1914 році, після обрання головою Миргородської міської управи, він ініціював пошук артезіанської води для потреб міста. Вода з джерел на смак була солоною і зі специфічним запахом. Тому її використовували для потреб пожежного двору і бань. Згодом Зубковський помітив цілющі властивості рідини та направив її на аналіз експертам, які констатували – у Миргороді з надр тече справжній еліксир молодості.

Лікар на власні кошти обладнав перше приміщення курорту (за ці та інші заслуги 1998 року жителі встановили памʼятник І.Зубковському, він також є Почесним громадянином міста). Проект оздоровниці він доручив своєму другу, відомому художнику, етнографу і громадському діячу Опанасу Сластьону. Згодом тут з’явився завод мінеральних вод.

Ще одна причина відвідати Миргород – прогулятися міським парком, де відчувається дух гоголівських героїв і стоять скульптури Коваля Вакули з Оксаною, Солохи, Пузатого Пацюка, височіє пам’ятник письменнику (автор композиції – скульптор Дмитро Коршунов), що відкритий 1 квітня 2009 року до відзначення 200-річчя з народження Миколи Гоголя. Поруч – найвідоміша у світі калюжа! Знаменитою її зробив саме Гоголь, який описав водойму у повісті «Як посварився Іван Іванович з Іваном Никифоровичем». Насправді це ставок біля Успенської церкви. Кажуть, ще століття тому миргородці відчайдушно боролися з калюжею, що мала численні рукави, порослі осокою й ряскою, докучаючи миргородцям смородом застояної води, кваканням жаб і комарами.

Успішньою ця боротьба стала коли до неї долучилися відомі громадські діячі: Опанас Сластьон, Іван Зубковський та інші. Не залишилась байдужою й міська управа. Було прокладено гатку, колишні рукави калюжі висохли і це дало додаткові площі для забудови. Центр міста змінився на краще. Замість міського звалища з’явився чудовий парк.

Мандруючи Миргородщиною обовʼязково відвідайте село Хомутець, де знаходиться унікальна пам’ятка історії національного значення – палац Муравйових-Апостолів. Землі, на яких він стоїть, кілька століть належали родині Гетьмана Данила Апостола. Маєток, що зберігся до наших днів, був побудований його онуком – Іваном Муравйовим-Апостолом, який був академіком, дипломатом, працював на багатьох державних посадах при царському дворі. Після відставки у 1806 році переїхав у Хомутець і взявся за відродження родинного маєтку. Незважаючи на батькову блискучу кар’єру, його сини – Матвій, Сергій та Іполит долучилися до декабристів, зробивши родинний дім місцем таємних зібрань. Нажаль всі вони постраждали через цю діяльність: одного стратили, інший застрелився. Лише Матвій, відбувши 15 років каторги, дочекався амністії, тому дожив до глибокої старості.

Буремні революційні події 1917 року призвели до того, що маєток було пограбовано і націоналізовано, а згодом він зазнав занепаду.

Відома миргородська земля і чудовим кінним заводом. Наприкінці ХІХ століття князь Дмитро Романов заснував у Дібрівці кінний завод для вирощування рисаків. Розвивалося тут конярство і в радянські часи. Щорічно на початку травня на місцевому іподромі відбувається театралізоване шоу та кінні перегони.Неподалік від Миргорода в селі Черевки можна відвідати унікальну церкву Святої Покрови, побудовану з карпатської смереки без цвяхів майстрами-гонтарями із Закарпаття.
Локацій для подорожей у Миргородському районі дуже багато і всі вони постійно відкриті для нових відвідувачів.