У Пирятин за новими враженнями

Піраміда-усипальниця Закревських, таємне кохання Тараса Шевченка, комедія «Королева бензоколонки» і всесвітньовідомий романс «Очі чорні». Чим ще може здивувати Пирятин подорожуючих, розповімо у черговій статті із нашого краєзнавчого циклу.

На в’їзді до міста з боку автотраси Київ-Харків височіє водонапірна вежа, на фоні якої знімалася відома радянська комедія «Королева бензоколонки» з Надією Румянцевою в головній ролі. Дехто з місцевих жителів і досі пам’ятає про кінозйомку: будівництво бутафорської АЗС (знімальну групу не пустили на справжню), веселі розіграші місцевих водіїв, які сплутали артистку Надію Румянцеву з заправницею, і звісно ж, величезну і гамірну знімальну групу. Цей фільм, сценарій для якого написав талановитий полтавський письменник і драматург Петро Лубенський, мав шалений успіх, увійшовши до пʼятірки лідерів прокату 1963 року. За короткий час його переглянуло 35 мільйонів глядачів. Завдяки кінострічці став знаменитим і Пирятин, бо місцева водонапірна вежа з’являлась в кадрі не рідше, ніж головна героїня кінострічки. В останні роки тут почали організовувати гамірний і яскравий карнавал «Королева бензоколонки».

Якщо від’їхати від міста на кілька кілометрів, то можна опинитися у Березовій Рудці, де знаходиться одне з рукотворних див України – піраміда-усипальниця, побудована за всіма єгипетськими звичаями. Звів її 1899 року місцевий поміщик Гнат Закревський над родинним склепом. До цього він побував у службовому відрядженні у Єгипті і захопився тамтешньою культурою. Ця споруда із силікатної цегли і цементу, стіни декорувалися письменами на релігійну тематику. Піраміда в Березовій Рудці – одна з трьох європейських пірамід. Друга, що зведена у 1877 році, – знаходиться у селі Комендантівка Кобеляцького району. Третя – у Римі, і датована вона 18-12 роками до н.е.

Поруч з пірамідою – пам’ятка історії, архітектури та садово-паркової культури, включена до списку президентської програми «Велика реставрація», – садиба Закревських. Її спорудили 1838 року у стилі необароко за проектом місцевого архітектора Євгена Червінського.

Маєток Закревських завжди був гостинно відкритий для української еліти. Облюбував його і Великий Кобзар, який п’ять разів бував у Березовій Рудці.

 

Сюди Тарас Шевченко приїздив, щоб побачитись з господинею дому – Ганною, оскільки мав з нею романтичні стосунки. Їй присвятив поему «Сліпий» та вірш «Г. З.». Також з ім’ям Закревської пов’язана поезія «Якби зострілися ми знову». Жінку Шевченко майстерно зобразив на полотні. Це був один з його найкращих портретів. Репродукція цієї картини та портретів господаря дому Платона і його брата Віктора, нині зберігаються в місцевому історико-краєзнавчому музеї (оригінали – в Національному музеї Т.Г. Шевченка Києва).

До Пирятинщини Шевченка запросив його відданий друг – відомий байкар, уродженець цих країв – Євген Гребінка, який у Березовій Рудці написав слова до всесвітньовідомого романсу «Очі чорні».

Трапилося це, коли Гребінка познайомився з онучкою свого приятеля Марією Ростенберг. Розповiдають, що йому в душу так запав її палкий та живий погляд, що Гребінка довго не знаходив собi мiсця, не мiг заснути, а потiм при свiчцi на одному подиху написав найвiдомiший свій твiр.

Ця історія мала продовження – незабаром Марiя та Євген побралися. Однак їхній шлюб був коротким: через кілька років письменник помер. Але поетичні рядки пережили закоханих. Романс «Очі чорні» перекладений різними мовами, у тому числі англійською і французькою, виконували найкращі співаки світу – Федір Шаляпін, Луї Армстронг, Хуліо Іглесіас, Патрісія Каас, Мірей Матьє.

Прах Євгена Гребінки похований в селі Марʼянівка – де він народився. До сторіччя письменника на його честь було названо селище Городище, нині це місто Гребінка.

Пирятинська земля надихнула на творчість уродженця Березової Рудки Дмитра Луценка – поета-пісняра, заслуженого діяча мистецтв, лауреата державної премії ім. Т. Г. Шевченка, відомого як автора відомих пісень «Києве мій», «Мамина вишня», «Хата моя біла хата». До речі, йому цьогоріч мало б виповнитися сто років з дня народження.

Цими місцями пролягає туристичний маршрут, що окрім історичних, архітектурних перлин, знайомить з природними пам’ятками Національного природного парку «Пирятинський», який покликаний закохати у місцеву минувшину, культуру і природу.