Більське городище. Відкриваючи прадавню столицю

У серці Полтавщини розташований справжній археологічний скарб – Історико-культурний заповідник «Більськ». Тут на мандрівників очікують захоплюючі краєвиди, унікальна флора і фауна, й рукотворне диво – залишки найукріпленішого поселення на території Європи доби раннього залізного віку (VІІ–ІІІ ст. до н. е.).

Про цю археологічну пам’ятку національного значення, особливо привабливу влітку, дізнаєтеся зі статті, що завершує пізнавальний цикл присвячений визначним місцям нашого краю.

Розміри городища вражають – близько п’яти тисяч гектарів у Котелевському і Зіньківському районах Полтавщини та більше трьох тисяч на Сумщині.

Нині «Більськ» – це залишки міста Гелон, колись столиці стародавньої Скіфії. Принаймні так вважав «батько історії» Геродот, який описав поселення у власних працях ще у ІV ст. до н.е. З ним погоджуються сучасні археологи і вчені зі світовим імʼям. Місто-фортецю Гелон науковці ставлять в один ряд із Троєю, Вавилоном, Стоунхенджем – найбільшими культурними надбаннями людської цивілізації.

Археологічні розкопки на городищі розпочалися у 1906 році. Вже тоді було встановлено, що памʼятка є складним оборонним комплексом з трьох укріплень об’єднаних валами. А через кілька десятиліть вчений, «батько більської археології» Борис Шрамко, спираючись на багаторічні дослідження, довів, що ці місця можна ототожнювати із геродотівським Гелоном.

За 115 років розкопок у Більську знайдено безліч цінних артефактів. Зберігати їх почали у Природничо-історичному музеї Полтавського губернського земства (нині Полтавський краєзнавчий музей ім. Василя Кричевського). Для поповнення колекції старожитностей музею багато зробив колекціонер, полтавець, полковник царської армії Павло Бобровський.

Нерозграбованих об’єктів на городищі пощастило виявити не так багато. Один з них, із безцінними артефактами VI століття до нашої ери, археологи дослідили і урочисто презентували громадськості у 2019 році. У похованні все залишилося так, як і 2600 років тому: керамічний посуд (черпаки, чашки), велике блюдо з каменю, бронзові дзеркало та браслет, намистини (бурштин, кришталь, сердолік), золоті прикраси – сережки, а також головний убір у два яруси, з трьома видами золотих бляшок і скроневими сережками.

У 2005 році «Більську» надано статус історико-культурного заповідника, його популярність зростає. За підтримки обласної влади тут проходить щорічний унікальний етно-фестиваль «Гелон-фест», що носить розважальний і просвітницький характер: описує і показує скіфську культуру, історію, традиції. Туристам демонструються елементи побуту, жител, скажімо одного з валів навколо Гелона в розрізі, розробленого реконструкторами тощо.

У липні розпочне свою діяльність щорічна VІI Міжнародна літня польова археологічна школа. Унікальність її у тому, що поряд з молодими дослідниками та науковцями, у розкопках можуть взяти участь любителі історії та початківці. За роки діяльності до археологічних досліджень тут долучалися учасники з різних міст України, науковці і волонтери з Польщі, Німеччини та США.

Старожитності виявлені у заповіднику незабаром будуть виставлятися у тематичному музеї у Котельві. Його створення є одним із найнагальніших для реалізації у 2021 році. Будівлю планується стилізувати під мистецтво східних народів, до яких належали скіфи.

На території городища розташована ботанічна пам’ятка природи – Барвінкова гора площею 15 га. Під її схилами Більське джерело – свідок однієї з найбільших битв ХІV століття у Східній Європі. За легендою, після битви з татарами на Ворсклі у далекому 1399 році водами, із джерела омивав свої рани литовський князь Вітовт.

Барвінкова гора прилягає до Східного укріплення, перед в’їздом до якого оглядовий майданчик зі сторожовою альтанкою. Звідси відкривається розкішна панорама Котельви. Неподалік репліка скіфського житла, дерев’яні скульптури скіфських богів.

На валах Великого укріплення росте легендарний 400-річний Дуб Сковороди. Східна округа городища межує із пам’яткою природи всеукраїнського значення – Ковпаківським лісопарком.

Краєвиди та флора валів Західного укріплення вражають колоритом та розмаїттям рослинного світу. Тут можна побачити чимало трав та квітів занесених до Червоної книги України. Поряд долина байбаків, де бажаючі можуть поспостерігати за їхньою поведінкою з безпечної для тварин відстані.

Щоб оглянути всю цю красу, мандрівникам пропонується замовити різні види екскурсій, скористатися послугами гіда, однією з найцікавіших є мандрівка на велосипедах, а також пішки чи на автомобілі.